Chroberz



PAŁAC WIELOPOLSKICH W CHROBRZU

Pałac w Chrobrzu pierwotnie powstał około 1550 roku. Kilkadziesiąt lat później dobra te wykupił biskup Piotr Myszkowski, a w 1727 przeszły w ręce Wielopolskich. Ich główną siedzibą był zamek w Książu Wielkim. Z czasem zdecydowali się oni jednak przenieść.

Pałac został ukończony w 1859 roku., a jego fundatorem był margrabia Aleksander Wielopolski. Budowla zaprojektowana została przez wybitnego architekta Henryka Marconiego. Budynek posiada salę balową, kaplicę, salę myśliwską, jadalnię, bibliotekę i gabinet .Na cele mieszkalne przeznaczone było piętro.

Pałac pozostawał w posiadaniu Wielopolskich do powstania PRL. Później stał się m.in. własnością Zespołu szkół Rolniczo – Handlowych. W 2004 roku otwarto w nim pierwszą wystawę (poświęconą Republice Pińczowskiej). Dało to początek Samorządowemu Ośrodkowi Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.
Chrobrerz

MICHAŁÓW



Konie nida

STADNINA KONI MICHAŁÓW


Stadnina powstała w 1953 i od tego czasu konsekwentnie realizuje program hodowlany koni czystej krwi arabskiej. Wnikliwa realizacja celów krótko jak i długoterminowych spowodowała, że stadnina od kilku lat jest liderem w dziedzinie hodowli nie tylko w Polsce ale i w Europie. Stado liczące ponad 400 sztuk, w tym 120 doskonałych klaczy matek, jest jednym z najwyżej cenionych stad koni czystej krwi arabskiej na świecie Poza stadem koni czystej krwi arabskiej stadnina hoduje także konie rasy małopolskiej o rzadko spotykanej maści tarantowatej oraz utrzymuje niewielkie stado kucy szetlandzkich.

Na uwagę zasługuje fakt utrzymywania przez Stadninę Koni Michałów dwóch wzorcowych stad bydła mlecznego: krów rasy jersey oraz krów rasy holszytno-fryzyjskiej, które zostały wielokrotnie nagradzane za wyniki.

KRZYŻANOWICE



Kościół w Krzyżanowicach


Klasycystyczny kościół św. Tekli został zaprojektowany przez Stanisława Zawadzkiego a dzięki przedsiębiorczości ówczesnego proboszcza Hugona Kołłątaja wybudowany w latach 1786-89. W świątyni znajdziemy wiele interesujących obrazów i rzeźb, ściany ozdabiają pilastry, ołtarze – kolumny, pokryte stiukiem.
Krzyżanowice kościół
nida kajakiem

Rezerwat Przyrody Krzyżanowice


Rezerwat został utworzony w 1954 roku jego powierzchnia wynosi 18 h, wzgórze jest zbudowane z margli kredowych . Rezerwat obejmuje zachodni skrawek ciągnącego się w kierunku południowo – wschodnim od wsi Krzyżanowice wzgórza gipsowego. Roślinność jaka tu występuje to głównie stepowa, około 200 gatunków roślin, liczna fauna bezkręgowa w tym około 30 gatunków reliktowych.
Na obszarze tym występują liczne i bardzo typowe lejki zapadliskowe (werteby i uwały) stanowiące dużą osobliwość geomorfologiczną

MŁODZAWY MAŁE



Ogród na rozstajach


Ogród znajduje się w Młodzawach Małych w odległości około 14 km od Krzyżanowic, jest to jedyny prywatny ogród botaniczno-ornitologiczny w województwie świętokrzyskim. Na obszarze 1 hektara właściciel zgromadził ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. Na terenie ogrodu znajdują się ponad stuletnie drzewa, jaskinie, liczne oczka wodne, strumyki i wodospady. Ogród jest czynny od kwietnia do października w soboty, niedziele i święta.
ogród na roztajach

BUSKO ZDRÓJ



Busko - zdrój
Busko-Zdrój to niewielkie miasto położone w południowej części województwa świętokrzyskiego. Leży w malowniczym rejonie Ponidzia, czyli terenem przez który przepływa rzeka Nida. To właśnie woda, zarówno ta w rzece, jak i ta wydobywana z ziemi stanowi największą atrakcję tego miasta. Niewątpliwie jednym z piękniejszych miejsc w Busku-Zdroju jest Park Zdrojowy położony na południu miasta.
Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych budynków i obiektów, m.in. sanatorium Marconi, nazywane również "buskimi łazienkami", składające się z pijalni wód, sali balowej i koncertowej, skwer na rynku z piękną fontanną, a także aleja Adama Mickiewicza, czyli promenada porośnięta kasztanowcami. W tej części Buska-Zdroju znajduje się Urząd Miasta, Dom Kultury i Promenada Gwiazd. W mieście można również znaleźć drewniany kościół pw. Św. Leonarda pochodzący z końca XVII wieku, zabytkowa kapliczka św. Anny oraz cmentarz żydowski.

PIŃCZÓW



Pińczów, nazywany "perłą Ponidzia", zachował wiele cennych zabytków, wkomponowanych w krajobraz. Obiekty warte odwiedzenia, to m.in.: sanktuarium Matki Boskiej Mirowskiej, gotycki popauliński zespół klasztorny, pałac Wielopolskich, drukarnia ariańska czy synagoga, sięgająca początków XVI w., a także symbol miasta i regionu - kaplica Św. Anny i wiele innych. Na terenie gminy znajdują się niewielkie miejscowości, które odegrały wa~ną rolę w historii Polski, jak np. Grochowiska, gdzie odbyła się Jedna z ważniejszych, najkrwawsza bitwa powstania styczniowego (18.III.1863 r.). Jedną z głównych atrakcji jest przejażdżka zabytkową, doskonale zachowana ciuchcia zapewni wszystkim bardzo pozytywne wrażenia. Przemierzając powoli zapomniane zagajniki, ukryte przez lata miejsca, nie spiesząc się, podziwiamy niezwykłe krajobrazy, chłonąc niepowtarzalny klimat tego regionu. Trasa Ciuchci biegnąc wzdłuż malowniczych zakątków Ponidzia, łączy dwa obfitujące w atrakcje turystyczne miasta – Pińczów i Jędrzejów.
pińczów

PACANÓW



Pacanów - zacisze

CENTRUM BAJKI

Centrum Bajki w Pacanowie to miejsce, gdzie zarówno małe, jak i nieco starsze dzieci mogą przenieść się do świata wyobraźni, aby spotkać się z ulubionymi postaciami z bajek. Dzięki ciekawym wystawom i prezentacjom multimedialnym połączonym z zabytkowymi eksponatami muzealnymi, dzieci nie tylko mogą spędzić czas na wspaniałej zabawie, lecz także mają szansę się czegoś nauczyć i spotkać Koziołka Matołka.

EnglishFrenchGermanPolishUkrainian

Strona w przebudowie. Wybrane treści mogą być nieaktualne.